ARCHIV

Zatím naprosto nestrukturované, jen podle data seřazené. Možná. Jakoby deník. Či memoár?

VoVes: dublinský Phoenix Park - nejrozsáhlejší městský Evropě

Phoenix Park na podzim

Městský park se pozná podle toho, že je blízko centra a má kolem sebe plot nebo zeď urbánnícho charakteru. Největší park v Evropě, který nastíněným kritériím vyhovuje, leží naprori Dublinské železniční Heuston Station. Dnes bylo pár hodin kolem poledního krásné počasí a v Phoenix Praku nádherný podzim. Na trávnících kolem Wellingtonova památníku hráli Irové fotbal a Pákistánci kriket, kolem pěšinek a silnic zmrzlinářské dodávky a dlouhá fronta stála před pokladnami místní ZOO. Rodinky, které se na její chvost postavily v době, co jsem si kolem vykračoval, se dovnitř dostaly zrovna, když se spustil neočekávaný a o to silnější lijavec.

28. října 2007

Stolní společenská hra TUBUS - výzva ke spolupráci

Praha bude mít TUBUS již v roce 2025

Vedle dosluhujícího metra a tramvají, které se mohou zamlouvat snad pouze nostalgikům, dostanou Pražané v blízké budoucnosti na výběr dopravní systém čtvrté generace: bezpečný, ultrarychlý, bezhlučný, komfortní a přesný TUBUS. Podle plánů pražské radnice stavba začne do půl roku. Podmínky soutěže zajistí uvedení super moderního dopravního systému do provozu v rekordně krátkém čase.

Celá tisková zpráva i její význam...

4. června 2007

spleťovité fetání krevní cévy hezky zblízka

Šimon je na světě...

ale víc podrobností nesdělím, to přísluší jeho rodičům Rut a Vávrovi. Aspoň tedy předkládám detail placenty, možná i ta jejich tak nějak vypadala.

Irsku vládne príma počasí, takže sklízíme, co se dá. Dosud to bylo obilí, ovšem celý dnešek jsem projezdil s žacím mačkačem za traktorem po trvale travnatém porostu, po neděli by to mohly být brambory.

Nic víc, hlavně ten Šimon.

8. září 2007

Dvorec Emo Court, co. Laois je obklopen klasickým i romantickým parkem…

Kolekce: zemědělské stroje, operátor: Mgr. Vojtěch Veselý

International Garden Festival, Emo Court, Co. Laois

Mohutná propagační kampaň je té akci věnována, mě samotného nalákala. Takže hned po bohoslužbách a 18-ti jamkách jsem si to namířil do areálu, jemuž vévodí neoklasicistní budova s velkou kopulí, kolem sebe má zahradu i park, jezero i sousoší. Skoro Valeč. Tuto neděli sa v rámci festivalu měl konat farmářský jarmark, takže jsem poslední týdny nekupoval žádnou zejeninu, žádné marmelády, dochucovadla, sirupy, čaje... spoléhal jsem na nabídku místních zemědělců.

Cestu od Dublinu lemovaly cedule s logem IGF, takže si řidič mohl být jist, že jede správně. Na posledních třech však dominoval nápis vyvedený černým fixem: "CLOSED". Být takto popsané všechny ukazatele a být nějaká zmínka o zavření akce na internetové prezentaci (ještě ráno jsem na ni koukal), asi bych si našel jiný cíl nedělního výletu. Takto jsem si mohl zanadávat na irské organizátory a porozhlédnout se po dvorci, který uvádějí i vybrané průvodce Irskem. Na jedné jeho louce parta mladíků rozebírala dřevěné konstrukce toho, co mělo sloužit festivalu, jinak žádné vysvětlení, vyhlídky, omluvy... nic, avizovaný jarmark se samozřejmě také nekonal.

Titulní budovu v roce 1792 projektoval James Gandon pro Lorda Portarlingtona a umístil vedle ní i pár provozních budov, takže se má kam vejít příjemné bistro se zahrádkou a širokou nabídkou pokrmů. Fronta byla krátká, asi proto, že festival skapal, přece jenom nějaká výhoda. Mj. jsem si pořídil růžovou limonádu ve skle s aluminiovým víčkem, kterému jsem při snaze otevřít strhnul závit a dovnitř se nedostal, teď tu někde ještě to pití stojí, až se sejde žízeň s časem, nějak s ním naložím.

Domů jsem dorazil akorát, abych se vyhnul dopravním zácpám a v TV stihl rugbyový zápas Irů vs. Namibii, měli místní, co dělat.

A ještě jednu fotosadu jsem dal dohromady - předvádí se vám KOLEKCE ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ, kterými zde příležitostně vládnu. Obrázky pochásejí ze zámeckého parku Luttrelstown Castelu, o němž vím málo, vlastně jen to, že tam svou svatbu uspořádali Posh a David a kdysi patřil rodině Guinnessů, pivovarníků..

10. září 2007

Hráči z Kilkenny přesvědčivě porazili reprezentanty Limericku

KIK 2-19 : 1-15 LIM

První zářijovou neděli, zrovna na máminy narozeniny, se na stadionu Croke Park sešlo přes 82.000 platících, aby shlédli finále Guinness Hurling Championship 2007. Dalších hodně set tisíců zápas sledovalo na plátnech a obrazovkách různých rozměrů. Já také, seděl jsem v Czech Innu, jedl k tomu dršťkovku a pil Radegasta. Hráči Killkenny přesvědčivě porazili reprezentatny Limericku. Semifinále jsem viděl o pár týdnů dříve v běžném irském pubu se svým irským známým. O hře mi leccos pověděl, jelikož sám je zarytým Limerickým fanouškem. Přišlo mi to akorát zajímavé téma, že jsem mu zasvětil svou blogařskou prvotinu. Visí to na RESPEKTu a jedná se o první příspěvek po redesignu.

6. září 2007

Aktuality z Irska i relevantní novinky z ČR

Stále je škaredé počasí. Sklízíme shnilé seno. V ČR by šlo na bioplyn, zde jej čeká skládka. Irsko...

EK schválila SZIF dotaci pro tříletou národní propagační kampaň na ekologické zemědělství a biopotraviny. Důvod oprášit OKURKU.

Ministerstvo zemědělství rozjíždí debatu k Akčnímu plánu pro biomasu 2008 - 2010. To je dobře.

2, 1, 10: za dva týdny začne první z deseti posledních let pubertálního PORGu. Nic víc.

19. srpna 2007

VoVes: krb, ohniště, kouřová klapka, Rumfordova stě… Laraghcon Farm 2006-2007

Stavba krbu svépomocí - epizoda III. - tělo krbu a klapka

Včera jsem sušil jsem 40 tun pšenice, tzn. kontroloval stroj, který na stažení vlhkosti o 10% spotřeboval 2 hektolitry nafty. Práce na hodinu roztahaná do dlouhého dne, tím pádem jsem měl takřka celou sobotu na hrátky se svářečkou a flexou. Výsledek: postup při stavbě krbu svépomocí.

Epizoda I. - bourání Epizoda II. - základy Epizoda III. - tělo krbu a klapka

19. srpna 2007

VoVes: poloostrov Dingle, county Kerry, Karolína a Jan Koláčkovi, léto 2007

VoVes: jihozápadní oblast county Donegal, Karolína a Jan Koláčkovi, léto 2007

Koláčkovi na letní dovolené v Irsku

Karolína s Honzou přiletěli do Corku, intenzívně cestovali po zdejším ostrově a z Corku zase odlétli.

O mém komfortu mého faremního domku neměli nejmenší iluze, což se projevilo tak, že ze svých 14ti nocí mimo svou vlast zde trávili akorát dvě. Ani když jim vichr rozmetal stan, nenapadlo je vzít zdejším betonovo-papundeklovým útočištěm zavděk. Kolesovy a Karolíniny fotografické práce

Z jejich cest vystavuji dvě foto sady. První vznikla posledního červencového víkendu, kdy jsme prochodili poloostrov Dingle a proslezli jeho hory. Nachomýtli jsme přitom do rybářské hospody na mořském molu, kam se postupně trousil jeden muzikant za druhým, aby tam předvedli přesně to spontánní hraní, na které turistické průvodce lákají. Hraní, které je postupně nahrazováno dramaturgicky zpracovanými profesionálními písničkáři.

Druhá fotogalerie pochází z prvního srpnového víkendu a mapuje námi poznanou oblast jihozápadního Donegalu. Tehdy jsme již měli k dispozici jeepa (předchozí víkend byl na pár dní ukradený), takže jsme se mohli snadno přesouvat mezi městečkem Ardara, Glencolumbkille sv. Kolumby, nejvyššími útesy v celé širé Evropě Cliffs of the Sleive League. Večer byl oheň a víno a šplouchání vln a nakonec průtrž mračen v Donegal Bay.

Obou výletů jsem se mohl účastnit jedině díky (nebo vinou?) zemědělsky nepříznivému počasí. Být krásně: slunce, teplo a vánek, proháním nějaký zábavný stroj po poli. Taky dobrý.

12. srpna 2007

VoVes, Summer 2007: Mgr. Vojtěch Veselý - tractor operator

Počasí přálo naposledy na apríla

Pršelo takřka neustále poslední tři měsíce. Zprvu se to hodilo, nemuseli jsme se starat o pumpu, ale začalo to hodně vadit, když měla začít schnout nať a nevyčerpávat právě dotvářené hlízy.

Léto ovšem již malinko přišlo, takže že doháníme, co déšť znemožňoval.

Některé louky jsme mohli letos POPRVÉ posekat až během poslednícho dvou týdnů - v cca 12ti hodinových šichtách řídím traktory s různými závěsy a návěsy a přívěsy a upravuji trvalé travní porosty. Koleso mi přivezl fórichtung, pomocí kterého si přehrávám obsah MP3 přehrávače i v archaických taperecorderech, kterými naše John Deery disponují. Poslouchám Tlučhořovic Rodinku.

12. srpna 2007

Loch Mullardoch, Isle of Skye

Luky, Vávra, VoVes

Přešli jsme Skotsko napříč, od východního Inverness až k západnímu Skye. Ostrým třídenním pochodem, všechno na zádech a v nohách. Jen lehce nám pomohla vozidla. Trasa lícovala severní břeh Lochu Mullardoch a naživo jsme si vyzkoušeli 11 (jedenáct) diamterálně odlišných zemských povrchů. Skye má přístav, ze kterého jsme člunem vyrazili pozorovat velryby. Byly.

3. srpna 2007

Ben Nevis, Isle of Mull, Loch Lomond

Eliška, Jozefína, Adélka, Jonatan, Luky, Vávra, VoVes

Pod nejvyšší horou celého Spojeného Království se potkali hrdinové chodci s hrdiny Hudci - hrdiny skrzevá to, že se vůbec vydali. Trochu pod pivním vlivem a dost za tmy jsme zdolali Ben Nevis, zažili si krásné odpočinkově poznávací dny na farmě Sgriob Ruadh a divácky se účastnili skotských her u jezera Loch Lomond. Poslední noc výletu jsme spali na zámečku ze 17. století. Hm.

3. srpna 2007

Lukáš Tyl, MgA. Vavřinec Veselý, Mgr. Vojtěch Veselý na výletě ve Skotsku VoVes, Summer 2007: Loch Mullardoch expedition, walk across Scottish Landscape VoVes, Summer 2007: Sgriob Ruadh, Isle of Mull Farmhouse Cheese Maker Tyl, Hudcovi a Veselí: Loch Lomond Highland Games, červenec 2007
VoVes, Summer 2007: Mgr. Vojtěch Veselý - tractor operator

Dlouho jsem se tu toho ani nedotkl. Většinu nového materiálu ve frontě ovšem stejnak tvořily obrázky z navštívěných krajů, ať se jedná o severozápad tohodle ostrova nebo severozápad ostrova Velké Británie. Na nedostatek času se dá vymlouvat často, tak i já zde.

Do Irska už také přišlo léto a na farmě se projevuje zejména tak, že doháníme, co déšť znemožňoval. Poslední dny jsem proseděl v cca 12ti hodinových šichtách v traktorech s různými závěsy a návěsy a přívěsy upravoval trvalé travní porosty.

V Praze během dovolené jsem se dozvěděl leccos, mimo jiné to, že jsem prej někdy někomu nezaplatil nájem a také že kupuju farmu, jen se neví, jestli v Irsku, nebo v Čechách. Komičnost druhé zprávy nekazí předpona tragi.

A veřejně děkuju Rut a Vávrovi za nocleh.

3. srpna 2007

kalendář irských akcí, informace a obrázky z Irska, vychvalování Irska, nadávání na Irsko...

kdy se dáme navštívit, jaká sem vede adresa, co čekat za program, co s sebou, jaké je tu počasí, jací jsou Irové a jací Poláci

VoVes, červen 2007: Blarney Castle a jeho zahrady, jihozápadní Irsko

VoVes, June 2007, Forbidden Yeats Country, severozápadní Irsko, trochu Severního.

Blarney Castle

Yeats Country

Zatím dvě vlaštovky, galerie vyvěšeny, ale pořádný komentář přijde, až se mi teď nebude chtít jít spát. Sorry.

Na hradě Blarney je kámen, který, kdo políbí, ten něco, už nevím, co, ale místní na něj chodí močit. Také tam jsou krásné parky a zahrady.

Severovýchodně od Sliga jsou pložené stolové hory, chodili na ně dovádět bří. Yeatesovi. Nejpůsobivější masivy jsou obehnané ostnáčem, ale se vzteklým farmářem se dá dohodnout.

3. srpna 2007

Geneze

Od začátku října 2006 jsem řádným zaměstnancem společnosti Laraghcon Farm Produce, jejímž generálním ředitelem je pan Ivan Hemeryck. Vzájemně jsme spolu velmi spokojeni a odehrává se příjemná, oboustranně výhodná a perspektivní spolupráce.

Farma stojí kousek od Dublinu a je na ní levný život. Pěstujeme brambory a chováme slepice. K těmto jídelním surovinám k dispozici přibyl domek k bydlení.

Pán Bůh mi zase jednou nadržoval.

VoVes: Connemara loop, Irish western sea, May 2007

Fedor Papánek fotil Dublin, Lucan, Cliffs of Moher, vlastně fotil, co se dalo.

Olga, Júlina, Fedor - hlavně výlet na západ

Půlka Barbařiné rodiny se tu na týden zdržela a bylo veselo. Dostal jsem Svatý Peterburg, tak jsme stavěli, také obligátní partičku Pošťáka si dali, ale hlavně jsme v sobotu ráno nasedli do jeepa a vyrazili k západnímu pobřeží. Čím západněji, tím nádhernější scenerie, skoro přímá úměra. V Tullamore jsem pořídil trochu pálenky a před překonáním řeky Shannon jsme neúspěšně zkusili vláček po rašelinštích. Klášter Clonmacnoise je další krásná ruina do sbírky, u historického brodu se rozkládá.

Galway je druhé největší irské město s jedinou úzkou a hospůdkami obsypanou pěší třídou. Dobrý. Během neděle jsme stihli neuvěřitelně frekventovaný turistický špek Cliffs of Moher, 1000 parkovacích míst, restaurace v kopci provedená jako bunkr, ohromné schodiště k horním hranám útesů, prostě velký podnik, EU fondy dostaly zabrat. Connemara je horami pokrytý polostrov. Hory jsou nádherné a mají svěží barvu, svěžejší, než fotoaparát umí zachytit. K horám patří jezera (do jednoho jsem skočil, bylo krásně z nebe) a k objevování autem silnice. A kolem je moře, paráda.

Za víkend jsme dali 870 Km. Domů jsme jeli za tmy.

Fotil i Fedor, míň než třetinu fotek publikuji, co předvede on sám, kdo ví: Fedorovy fotografie

30. května 2007

Skotsko, Isle of Mull v roce 2003

Last Minute pozvánka na prázdniny 2007 ve Skotsku

Druhý týden v červenci se chystám do Skotska, kdo chce, ať se přidá.

Kdovíjaký odborník na Skotsko nejsem, ale snad dostatečný pro naplánování trasy zajímavě, zábavně, výkonově i odpočinkově, pro poznání i sebepoznání.

Už takřka kompletně stanovený plán: termín 6.-15., sraz v Edinburghu, poněvadž jinam to do Skotska přímo z Prahy nelétá. Na programu zatím jsou tři dny pochodu náhorními rašelinišťmi, jedna plavba lodí za ptačími ostrovními koloniemi a velrybami, návštěva farmy na kravský a ovčí čedar Sgriob Ruadh na Isle of Mull a pečlivě vybrané Highland Games.

Na vyžádání posloužím přesnějším a dopracovávaným itinerářem i infem o tom, kdo zatím potvrdil účast, na kolik to zruba vyjde.

Fore abbey, central Ireland landscapes and livestock, May 2007

Fore abbey, central Ireland landscapes and livestock, May 2007

Fore abbey - nedělní výlet ke zřícenině uprostřed irského ostrova

Stačilo se o cca 60km vzdálit Dublinu a už jsme projížděli kopcovitou, velmi řídce osídlenou, ale důkladně spásanou krajinou středního Irska.

Nepříjemně mě zarazila nepřímá úměra mezi počtem aut a mrtvých zvířat na silnicích. Nejvíce jsem napočítal drobných divokých králíčků a největším soustem byl čerstvý kadávr jezevce hned vedle středové čáry. Tyjo, to přece nejde, jen tak si zajet živočicha, kterého známe zejména za zoo. Ach jo.

Samotná ruina kláštera stojí za to, je zasazena do širokého údolí, je rozsáhlá, kompaktní a obklopená stavbami městského kostelíka, východní a západní brány, kolumbáriem, mnišskou izolací. Kolem se pasou býčci a jalovice, což přispívá k oživení letitého ducha kamenné stavby. Prostě je tam co procházet a kam si sednout k občerstvení - rekonstrukce místního informačního centra bylo podpořeno z programu EU Leader II.

Shodou okolností tamtudy zrovna projížděla kolona složená a aut značek Jaguár a RolsRoyce, samé starší kousky udržované svými nadšenci.

20.května 2007

Stavba krbu svépomocí

Zjistit alespoň v náznacích, jak se staví krb, dalo fůru práce. Internet takové návody - poskytuje-li je vůbec - velmi schopně ukrývá. Dokáže leda poradit, že nejsnazší je pořídit si prefabrikát, to pak i umí navést na schopnou dodavatelskou společnost. Proto když nikdo, já ano:

Nabízím své zkušenosti se stavbou, doufám, že metodou pokus - omyl budou vznikat pouze omezeně.

Zároveň vyzývám a prosím: kdo ví, nechť poradí. Stále je čas, z komína se ještě nějakou dobu kouřit nebude, stále je co zkazit.

Stavba krbu svépomocí, Laraghcon Farm, Lucan, Co. Dublin

Stavba krbu svépomocí - předávám i přijímám rady

Ilustrace zobrazuje uspokojivý stav, kdy většina tepla zůstává uvnitř a neškodí atmosféře bez užitku pro člověka. Takový krb se snažím vybudovat a o zkušenosti dělit ilustrovaným seriálem:

Epizoda I. - bourání

Epizoda II. - základy

Epizoda III. - tělo krbu a klapka

Epizoda IV. - první plameny

Fotil Juso: Irsko - venkov, hory, pustiny, turistické cíle - jaro 2007

Vierica a Juso přiletěli až z Bratislavy

Začátek května se odhrál s milou podporou kamarádů z Bratislavy Viericy a Jusa: provozní ředitelky slovenského IBM a technického managera ze slovenského SUN microsystems. Domek tedy zažil další nápor hostů, nápor se povedl, obě strany byly nadmíru spokojené, však doteď si píšeme o tom, jak jim tu a nám oni se tu líbili.

Načali jsme témata, které má smysl rozvíjet a dotáhnout ke hmatatelnému výsledku.

S Jusem jsme zajeli na driving range a zachycovali golfový míček zasažený hlavou hole (.avi, 1,7MB), Vierica vyhrála Poštovního kurýra a samozřejmě jsme provětrali jeepa.

Fotil Juso: Irsko - venkov, hory, pustiny, turistické cíle - jaro 2007

VoVes: rozšíření dokumentace z Wicklow mountains a Glendalough - jaro 2007

Rut Kabelová + Vavřinec Veselý = Velká Světová Láska

Svatba roku 2007

Je tomu přes měsíc, co byla slečna Rut Kabelová, teď už je paní Veselou. Došlo k tomu v sobotu 3. března 2007 u evangelického Salvátora. Kdo tam byl, měl štěstí, poněvadž svatba byla krásná, navíc i mocně dokumentovaná. Zlomek nafoceného je zde k dispozici.

rozloučení / uvítání

Fotografie visela na staré www.voves.cz a skrýval se za ní odkaz na rozcestník arabských rozhlasových stanic. Po 9/11 přestal RADIOPEYK fungovat a momentálně nefunguje již ani foto. fotografem a vlastně i autorem celé minulé úvodní stránky dekuji Jiřímu: Jiří, díky.

Nová prezentace, přijde-li nálada a zbyde čas, bude plnit roli nástěnky s materiálem, který uznám za vhodné vyvěsit. Mimo mě jiný cenzor není, nicméně jsou přispěvovatelé. Vítám je a děkuji jim. A komunikuji (přijde-li nálada a zbyde čas).

Čerstvé informace se v následujících měsících budou týkat mého aktuálního pobytu v Irsku, semtam reakce na to, co si přečtu, uslyším, nebo jinak zjistím. Uvidíme.

  L

i

VoVes: Connemara loop, Irish western sea, May 2007 Fore abbey

konečně krajina hezká, asi proto, že podobná české, dokonce se zříceninou

L

i

  Connemara atd.

Západ Irska stojí alespoň za rychlou projížďku autem, jsou tam hory, jezera, řeky a moře...

Krajina a zvířena středního Irska, Fore abbey, květen 2007
Glendalough

titulní turistický cíl blízkého okolí, bývalý klášter a vyhlídkové hřebenovky

Dublin Parade

na den sv. Patrika 17. března se v irkých městech konáají reprezentativní průvody

Laraghcon Farm

ilustrační obrázky k místu mého momentáního pobytu a pracovného nasazení.

Canterbury

nedávná dovolená v místě nejstaršího novodobého osídlení Spojeného království

INTRO

Úvod, podle ktrého návštěvník zhruba pozná, kam se dostal.

OKURKA

Projekt na podporu rozumného hospodaření ve venkovském prostoru.

FOTOGALERIE

Několik fotoobrazových kolekcí, zejména vlastní práce.

PUBLIKACE

Pár ucelených textů, trochu i článků, něco dokonce i vyšlo v časopisu.

ODKAZY

Spřátelené, tematicky příbuzné nebo prostě jen zajímavé prezentace.

ARCHIV

Co se kdy objevilo na úvodní stránce, případně jiné starší materiály.

IRSKO

Laraghcon farm

konkrétně, tendenčně i objektivně o farmě

Celtic tiger a Irové samotní

Minimálně Respekt pěje ódy na irskou administrativu. Co vidím já?

Práce v Irsku

Semtam mi přijde dotaz ohledně volných pracovních pozic...

Aktivity

...střelba do bažantů, golf, svařování, nakládání kamionů...

 

www.voves.cz --- +353 862 433 767 --- +420 775 272 678 --- cokoli@voves.cz

č.ú.: 1111 465 163/0800, account number: 16 75 70 74 AIB BANK