KRB SVÉPOMOCÍ - EPIZODA II. - ZÁKLADY

Epizoda I. Epizoda II. Epizoda III. Epizoda IV.

Hlavní předpolady

Mám roh místnosti, nad ním kulatý otvor střechou pro komín a v jedné stěně okno. Nemám prefabrikát krbu, budu vše stavět dle dostupných materiálů a technologií. A vlastního uvážení podloženého radami druhých. Dočetl jsem se v níže uvedené publikaci, že "tepelná účinnost krbů tradičních, bez konstrukčních úprav pro zvýšení jejich tepelného výkonu" je cca 20% oproti teplovzdušným, teplovodným atd. Ty druhé 80% vyrobeného tepla nechávají v místnosti a do atmosféry vypouštějí pouze zbylých 20%.

Rozhodl jsem se pro jednoduché, ale speciální řešení: ohniště s přívodem tudeného vzduchu od podlahy skrz popelník a rošt, zkosené boční stěny (vrhají teplo ven z ohniště) a zkosená horní část zadní - Rufrdova stěna, která také pomáhá sálání tepla, které by jinak uteklo komínem. Komín bude zasazen přímo do těla krbu, nemám jinou možnost. Komínem bude normální kovová roura, kolem střešního otvoru odizolovaná a ukotvená.

Kolem stěn ohniště bude komora:

  1. buď na teplý vzduch - nasávaný spodem a vypouštěný pod stropem, prostor by byl oddělený od kouřových cest,
  2. nebo na kouř - nad hrdlem by byla klapka, která by stoupající kouř vedla buď přímo nahoru do komína, nebo do komory kolem ohniště a až pod stropem zpět do komína.

Ještě nevím, uvidí se, ale leccos se dá dovodit z toho, že jsem právě propadl svařování kovů.

Bednění a základy

Stavila se tu máma se svou kamarádkou na její jarní prázdniny. Máma má za sebou spoustu realizací interiérů, tak mi přišlo přirozené, že i s tvarem krbu poradí. A vskutku, ještě než zase odletěly do svých pracovních porcesů, byl dán tvar základů i s řešením přístupu vzduchu.

Prkna jsem ohobloval do tloušťky, ve které se daly snáz ohnout a hlavně se soustředil na výztuhy, které by zamezily deformaci bednění potom, co se dovnitř vleje beton. Paralelně s krbem vynikají zde na farmě hajzlíky pro zaměstnance - ten, na který chodili ještě loni, nyní okupujeme s Barbarou a je klasifikovaný jako soukromý - takže třeba to, že je dobré vymazat prkna zevnitř olejem, levněji vyjetým, jsem si z jejich stavby jako dobrý odnesl. Jako spojovací materiál použivám vruty, mám aku vrtačku, se kterou je konstrukce i rozklad snadný a nedestruktivní.

KADLECOVI, A., A., Krby, SNTL Praha 1988

Obsáhlá a bohatě ilustrovaná publikace se věnuje jak designu tak technickému řešení. Zbytečně mnoho informací pro toho kdo nestaví na zelené louce, ale má předem přesně dané omezující podmínky. Jinak jediný doporučeníhodný zdroj, který se mi dostal do ruky.

Vylévání betonem

Teleskopickým nakladačem se 4hektolitrovou nádobou na vidlích vepředu se sjede pod kopec do stavebnin pro hotovou maltu na stavbu faremních toalet. Malty polovina zbyde, takže se do ní přidá kus štěrku a nešetrně přisypou pytle čerstvého cementu. Na podlahu v místě základu se naskládají kameny, dává se bacha, aby nečouhaly nad úroveň.

Uprostřed bednění mám vymyšlený popelník a zároveň průduch pro přístup vzduchu. Dřevěné kvádry tvoří vnitřní formu, takže by se neměly hýbat. Popelníková forma je dutá, zatěžuji ji kamenem. Forma pro svislý průduch má vrchní kryt, pokládám na něj další kámen. Tento vnitřní element je také sešroubovaný dohromady a opět - vruty jsem použil zejména proto, abych dřevěnou formu snadno ze ztuhlého betonu dostal ven.

Prostor mezi vymazaným bedněním a zdmi jsem vylil betonem. U stěn řidčím, aby stěny základu byly na pohled hladké.

Když je beton uvnitř, vezme se prkno a dlouho, fakt nepodceňovat - hodně dlouho se do betonu klepe a klepe, aby se dostal všude, utekl vzduch a pořádě se usadil. Fakt dlouho.

Vylito, uplácáno, mohu jít spát, druhý den v pět se vstává a letí se na dovolenou do Canterbury...

Zadní stěna komory

Bednění odstaněno, základ uspokojivý. Trochu betonu mi vyteklo mezerou mezi podlahou a ohnutým čelním bedněním - příště po obvodu nasypu jemný písek, abych pak neměl tolik práce s čištěném podlahy.

Záda komory pro horký vzduch nebo kouř nebudou tolik tepelně namáhána, proto si nelámu hlavou s použitým materiálem. Beru to, co se najde na farmě a stavím do předpokládané výšky krbvého hrdla. Možná se bude hodit o vzniklou zeď opřít překlad pro římsu nebo ukotvení komínu.

Vpravo dole nechávám díru na půl cihly - buď jako průduch k nasávání studeného vzduchu, nebo jako dvířka pro čištění od sazí, pokud komorou bude proudit kouř.

Malta? Ve žlutých igelitových pytlích je tu k dostání vlhký písek s vápnem, pouze přidat cement a vodu a je z toho krásná mazlavá malta, co drží. Ani u té se nad žárovou rezistencí nezamýšlím.

Základy jsou, kde mají být, pojďme dál: Epizoda III. - tělo krbu a klapka.

Glendalough

titulní turistický cíl blízkého okolí, bývalý klášter a vyhlídkové hřebenovky

Dublin Parade

na den sv. Patrika 17. března se v irkých městech konávají reprezentativní průvody

Laraghcon Farm

ilustrační obrázky k místu mého momentálního pobytu a pracovného nasazení.

Canterbury

nedávná dovolená v místě nejstaršího novodobého osídlení Spojeného království

INTRO

Úvod, podle ktrého návštěvník zhruba pozná, kam se dostal.

OKURKA

Projekt na podporu rozumného hospodaření ve venkovském prostoru.

FOTOGALERIE

Několik fotoobrazových kolekcí, zejména vlastní práce.

PUBLIKACE

Pár ucelených textů, trochu i článků, něco dokonce i vyšlo v časopisu.

ODKAZY

Spřátelené, tematicky příbuzné nebo prostě jen zajímavé prezentace.

ARCHIV

Co se kdy objevilo na úvodní stránce, případně jiné starší materiály.

IRSKO

Laraghcon farm

konkrétně, tendenčně i objektivně o farmě

Celtic tiger a Irové samotní

Minimálně Respekt pěje ódy na irskou administrativu. Co vidím já?

Práce v Irsku

Semtam mi přijde dotaz ohledně volných pracovních pozic...

Aktivity

...střelba do bažantů, golf, svařování, nakládání kamionů...

Korespondenční adresa:

Vojtěch Veselý

Laraghcon Farm

Lucan

Co. Dublin

Ireland

 

www.voves.cz --- +353 862 433 767 --- +420 775 272 678 --- cokoli@voves.cz

č.ú.: 1111 465 163/0800, account number: 16 75 70 74 AIB BANK